İçeriği Görüntüle
Arama

Ergen sağlığı ve ergenlerin gelişim süreçlerinin desteklenmesi amacıyla sürdürülen çalışmalar kapsamasında, 28 Eylül 2021, saat 18:00-19:00 arası çevrimiçi ortamda gerçekleştirdiğimiz “Ergen Gelişimi Sohbetleri”nin konusu “Ebeveynler Flört Şiddeti Hakkında Neler/Neden Bilmeli?” idi.

“Eşitlik, saygı ve güvene dayalı, şiddetten muaf, sağlıklı ilişkiler yaşamak tüm bireyler için olduğu gibi; genç bireyler için de bir hak. Şiddetin önlenebilmesi için en önemli ve gerekli adım şiddetin fark edilmesi ve tanımlanabilmesi. Ebeveynlerin gençlerin ilişkilerini ve ilişkilerinde yaşanma potansiyeli olan şiddeti önemli bir sorun olarak görmemesi; gençlerin sessizleşmelerine ve ihtiyaç duyduklarında destek isteyememelerine sebep olabiliyor. Bu konuşmada flört şiddetinin farklı türleri, şiddetin belirtileri, psikolojik danışman ve öğretmenlerin ebeveynleri nasıl destekleyebilecekleri ve yararlı bazı kaynaklar üzerine sohbet ettik.”

Nurgül Öztürk / Psikolog
Boğaziçi Üniversitesi’nde psikoloji ve Berlin’de siyaset felsefesi ve sanat tarihi üzerine eğitim aldı. Çocukların ve gençlerin; gelişim dönemlerine uygun doğru bilgiye erişim, ayrımcılığa ve şiddete maruz bırakılmama, özerklik ve bedensel bütünlük, mahremiyet gibi cinsel haklarına erişimleri noktasında feminist perspektifi benimseyerek cinsel gelişimi destekleyecek, güçlendirici, kapsayıcı ve kapsamlı eğitim içerikleri ve materyallerinin üretimine katkı sağlıyor. Cinsel Şiddetle Mücadele Derneği’nde cinsel şiddete karşı koruyucu-önleyici içerikler hazırlıyor ve uyguluyor. TAPV okul temelli cinsel sağlık eğitim programında eğitimci ve danışmanlık rolünü sürdürüyor.

Bilgi Notu Görüntüle Özet Sunumu Görüntüle
Kapat