İçeriği Görüntüle
Arama

31 Mayıs 2022 saat  18:00-19:30 aralığında, ergengelisimi.org üyelerine yönelik “Vaka Vakayı Açar Atölyesi -1, Okulda Gör(ül)mesi Zor Varoluşlar” uzman konuğumuz Doç.Dr. Ezgi Toplu Demirtaş’ın katılımı ile gerçekleştirdiğimiz etkinliğimizden derlediğimiz notları aşağıda bulabilirsiniz. Ayrıca etkinlik sırasında konusu geçen kaynak listesini ve önerileri de ekledik.

Sizlerin geri bildirimlerini dikkate alarak oldukça verimli geçtiğini düşündüğümüz  atölyeye katılım ve katkınız için tekrar teşekkür ederiz.

Ergengelisimi.org üyeleri için, okul ortamında karşılaşılan durumlardan hareketle, paylaşım ve birlikte düşünmeyi destekleyecek çalışmalarımıza bir yenisini daha ekledik; ”Vaka Vakayı Açar Atölyesi”. Atölye çalışmasının ilkini  “Vaka Vakayı Açar Atölyesi -1, Okulda Gör(ül)mesi Zor Varoluşlar” konusu ile uzman konuğumuz Doç.Dr. Ezgi Toplu Demirtaş’ın katılımı ile gerçekleştirdik. Öncesinde, kayıt yaptıran üzyelerimizden kısa bir anket ile aldığımız soruları derledik ve hem birbirimize hem uzmanımıza yönelttik.  Ama soruların tamamınını süre nedeni ile oturuma taşıyamadık, atölyelerimiz devam edecek ve tüm sorulara yer vermeye çalışacağız. Konularımız ortak ve bireylerden bağımsız olarak hepimizin karşılaştığı durumlar.

Örnek sorular;

  • Okulda öğrencinin trans kimliğini psikolojik danışmana açılmış olması neleri anlatır?
  • Bir okulda ogüne değin hiç açılım olmamış olması o okulda LGBTI+ olmadığı anlamına gelir mi?
  • Okullarda çocukların iyi olma halini destekleyen güvenli ortama nasıl katkı sunabiliriz?,
  • Okulu güvenli yapmak tek başına psikolojik danışmanın başarabileceği bir durum mudur?
  • Trans öğrenciler eski isimlerinin kullanılmasını istemiyor! “Ölü isim”
  • Okulda açık iletişim için neler yapılabilir?
  • “Neden bununla uğraşmak zorundayız” diyen öğretmenlerle hangi çalışmalar yapılabilir?

Facebook Grubumuza Katılın

TAPV Ergen Gelişimi olarak oluşturduğumuz Facebook grubunda yaptığımız etkinliklerden, vaka çalışmalarından ve birbirimizle sohbet edebildiğimiz bir ortam var. Sizleri de burada görmekten mutluluk duyarız.