İçeriği Görüntüle
Arama

Ortaokul Kademesinde Çalışan Okul Psikolojik için Cinsel Sağlık Eğitimi Programı Uygulayıcı Eğitimi

Yazar: 7 Eylül 2022Eylül 9th, 2022Haberler

Bu yeni eğitim-öğretim yılının sizlerin de desteğiyle birçok çocuğun/ergenin cinsel sağlık eğitimine erişebildiği bir yıl olmasını umuyoruz. Bunu başarabilmek için Şubat 2022’de ilkini gerçekleştirdiğimiz bir “Ortaokul Kademesinde Çalışan Okul Psikolojik için Cinsel Sağlık Eğitimi Programı(CSEP) Uygulayıcı Eğitimi”nin ikincisini Ekim 2022’de yapmayı planladık.

UNFPA’in de desteğiyle Uzaktan CSEP çalışması bağlamında 2002 yılından bu yana uyguladığımız Cinsel Sağlık Eğitimi Programının ortaokul kademesini uzaktan eğitime uyarladık ve pilot çalışmamızı gerçekleştirdik, 16 yeni CSEP eğitmenini alana kazandırdık ve onların öğrencilerine yaptığı uygulamaları bilimsel bir çerçevede değerlendirdik. Tüm bu çalışmalar sonucu yaklaşık 1000 öğrenci CSEP’ten faydalanmış oldu. Ayrıca önceki 4 modüle ek (Bedenimi Tanıyorum, Değişen Bedenim, Özel Alan ve Sınırlar, Toplumsal Cinsiyet) 2 modülü daha (Cinsellikle İlgili Doğrular ve Yanlışlar, Dört Başlıkla Cinsellik) Uzaktan CSEP’e kazandırdık.

Bu çalışmamız ve eğitmenlerimizle çocuklara uzaktan eğitimle ulaşmaya devam edeceğiz. Bu noktada 4,5,6,7 Ekim 2022’de 15 saat sürecek “Ortaokul Kademesinde Çalışan Okul Psikolojik için Cinsel Sağlık Eğitimi Programı Uygulayıcı Eğitimi”ni gerçekleştirmeyi planlamaktayız. Çevrimiçi olarak gerçekleştireceğimiz bu çalışmanın genel amacı, ortaokul kademesinde görev yapan okul psikolojik danışmanlarının mesleki ve kişisel gelişimlerini desteklemeye yönelik olarak Cinsel Sağlık Eğitimi Programını tanıtmak ve katılımcıları bu programı çalışmalarına katmaları ve uygulamaları için hazırlamak. Bu eğitime katılan ve tamamlayan kişiler yüz yüze ve uzaktan olmak üzere 6 CSEP modülünü uygulayabilecekler. Katılımcı olarak belirlenen 16 kişi, 4 günlük bir eğitime katılacak ve eğitim sonunda TAPV Akademi üyeliği ile öğrencilere cinsel sağlık eğitimi verirken gerekli olabilecek materyallere, bilgi notlarına, öğrencilere uygulanacak test ve değerlendirme sorularına ulaşacak. Amacımız, cinsel sağlık eğitiminin özel okullarda ve devlet okullarında görev yapan psikolojik danışmanların da verebileceği bir eğitim haline gelmesini sağlayarak daha ulaşılabilir ve sürdürülebilir eğitim fırsatı sağlayabilmek. Özetle;

  • Ortaokul kademesinde görev yapan bir okul psikolojik danışmanıysanız,
  • Okulunuzda cinsel sağlık eğitimini sürekli ve düzenli bir şekilde sağlanmasının öneminin farkındaysanız,
  • Okulunuzda cinsel sağlık eğitimi uygulayabileceğinizi ve uygulama sonrasında bilimsel veriler elde edebilmek ve çalışmaya katkı sağlayabilmek için TAPV ile iletişimi sürdürebileceğinizi düşünüyorsanız başvuru formunu buradan doldurabilirsiniz!
  • Ayrıca  ergengelisimi.orgve www.akademi.tapv.org.tr sitelerinden çeşitli kaynaklara ve bilgilere erişebilirsiniz.

Not: (Eğitim ücretsizdir ve Zoom üzerinden gerçekleşecektir.)

Yeni eğitim/öğretim yılınızın çok güzel geçmesi dileğiyle…

Sevgiler,

Şenay Yıldırım

TAPV CSEP Koordinatörü

 

Kapat